• Головна
  • Клуб “Ерудит” перша зимова гра на канікулах

Клуб “Ерудит” перша зимова гра на канікулах

 Клуб «ЕРУДИТ» гра 27.12.2022

«Пересопницьке Євангеліє – сакральна пам’ятка і витвір мистецтва»

«За книгами втрачали люди зір.
За книги – то, бувало, і життя…
Скрипить перо, вгризаючись в папір,
Рятуючи народ від забуття
(С.Синюк)

Пересопницьке Євангеліє – це найдорожча українська духовна святиня, найдорожча рукописна книга в єдиному екземплярі, давня реліквія, на якій присягають українському народові президенти. Пересопницьке Євангеліє –
це перший відомий нам переклад саме староукраїнською, а не церковнослов’янською мовою, що, власне, і робить цю книгу особливою. А чи все ми знаємо про цю «книгу на віки», яка уособлює душу України, код української нації – мову? На ці запитання шукали відповідь ерудити Білоцерківського ліцею «МАН» 27 січня 2022 р. на черговому засіданні клубу «ЕРЕДИТ». Цікавими й пізнавальними за змістом, як зазначили учасники гри, були всі запитання. Пропонуємо й вам, шановні читачі, спробувати відповісти на кілька запитань із двадцяти.

1. З якої мови Пересопницьке Євангеліє перекладено на українську мову?
2. Якою є вага Пересопницького Євангелія?
3. Для якого художнього стилю було властиве художнє оформлення Пересопницького Євангелія елементами місцевої рослинності?
4. Ми називаємо Євангеліє Пересопницьким, бо завершене його написання у містечку Пересопниці. Проте щоб його написати, тоді потрібні були великі кошти. Бібліограф фундаторки цього
шедевру Терещенко не дає йому назви за місцем написання, а називає за іменем тієї, яка вклала колосальні статки на його витворення. то ж як Терещенко назвав це Євангеліє?
5. Дослідникам невідомо, де було Пересопницьке Євангеліє у період з 1600 по 1700 роки, проте відомо, що16 квітня 1701 року цей шедевр за власним його підписом було подаровано Переяславському собору, який він же і будував. А хто ж він – цей загадковий щедрий меценат?
6. У 1845 р. у Переяславській духовній семінарії працювала археографічна комісія, яка розглядала стародруки і натрапила на два Євангелія. І тоді ця відома всім людина як пророк нашої нації, погортавши ці Євангелія написала: «У скромній семінарській бібліотеці збережено два Євангелія, що написані на пергаменті вишуканими слов’янськими буквами, чорнилом і кіновар’ю – з прекрасними різнокольоровими малюнками по золоту… Друге Євангеліє також на пергаменті, вишуканіше та розкішніше за перше, написане малоросійським наріччям 1556 року…». Спробуйте назвати автора цих слів.
7. Як ви вже почули, Пересопницьке Євангеліє писалося чорнилом і кіновар’ю. А що таке кіновар?

Переможцями цієї гри стала каманда “СІР” (32 група), капітан – Влад Бровко.
Успіхів!

Запрошуємо команди груп та всіх бажаючих цікаво провести своє дозвілля

28 грудня об 11:00, взявши участь у передноворічній грі

«НОВИЙ РІК НА ПОРІГ»

Білоцерківське навчально-виховне об'єднання ЛІЦЕЙ- Мала Академія Наук


Ми в соціальних мережах
Корисні посилання