• Головна
  • 1 грудня – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗІ СНІДОМ

1 грудня – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗІ СНІДОМ

Однією з найнебезпечніших хвороб світу є епідемія ВІЛ/СНІДу. У 1988 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила день 1 грудня Всесвітнім днем боротьби зі СНІДом. Це пов’язано з тим, що синдром набутого імунодефіциту (СНІД) придбав масштаби пандемії. В даний час понад 41 мільйон людей живуть, будучи інфіковані ВІЛ/СНІДом. Найбільше від розповсюдження цього небезпечного захворювання в
Європейському Союзі і країнах, що межують з ним, страждає молодь. В усьому світі в цей день говорять про СНІД, про те, яку загрозу існуванню людству несе глобальна епідемія.
                                 Що означають терміни ВІЛ та СНІД?
ВІЛ – це вірус імунодефіциту людини. Потрапляючи в організм людини, він викликає смертельне інфекційне захворювання, назване прийнятим у міжнародній практиці терміном “ВІЛ-інфекція”. Хвороба протікає довго, має кілька стадій, останню з яких з різноманітними клінічними проявами позначають терміном “синдром набутого імунодефіциту” (СНІД). Термін “синдром” позначає сукупність симптомів хвороби. Тому що в кожному випадку ВІЛ/СНІДу відзначалася глибока поразка імунної системи, а саме її недостатність, у назву включили визначення “імунний дефіцит”.
Перші випадки СНІДу були зареєстровані в 1981 р. у США. Вважають, що в країну його заніс стюард авіакомпанії “Эйр-Канада” Гаэтан Дюга, що робила рейси в Нью-Йорк, Лос-Анджелес і інші американські міста. Він бувактивним гомосексуалістом, зустрічався зі своїми партнерами в пабах, клубах і саунах. Розслідування, що провели американські лікарі, показало, що він заразив 40 з перших 250 жертв СНІДу в США. М.Дюга назвали “нульовим” пацієнтом. Він вмер у 1984 р. у віці 32 років від саркоми Капоши.
Хвороба, почавши з декількох випадків у середовищі гомосексуалістів та наркоманів, уже через рік була зареєстрована в 16 країнах у 711 осіб, чере 5 років – у 113 країнах у 72 504 осіб. За даними ВООЗ, в період 30 років тривалості епідемії СНІДу, 30 млн. людей померло, 34 млн. людей, які живуть з ВІЛ, 50% відсоткова частка жінок і дівчат серед людей, які живуть з ВІЛ.
6,6млн. (50% від потреби), ця кількість людей, які проходять лікування від ВІЛ-інфекції, 7400 людей, які інфікуються ВІЛ за день. За даними ООН, поширення епідемії СНІДу в світі в цілому сповільнилися. За останні 5 років кількість виявлених випадків зараження ВІЛ/СНІД скоротилась на 20%. Натомість в Україні серед країн Східної Європи і Центральної Азії ступінь поширеності ВІЛ/СНІД найвищий, серед дорослого населення він складає 1,1%. Щодня в Україні реєструється 87 випадків захворювання ВІЛ-інфекцією. Також в Україні зростає кількість ВІЛ-інфікованих жінок.
За останніми даними міжнародних організацій, в Україні живуть понад 360 000 ВІЛ-позитивних людей. 92 000 з них потребують лікування. Традиційно 1 грудня весь світ відзначає Всесвітній день боротьби проти СНІДу. Метою цього дня є підвищення глобальної поінформованості про ВІЛ/СНІД і демонстрація міжнародної солідарності перед обличчям пандемії.

Білоцерківське навчально-виховне об'єднання ЛІЦЕЙ- Мала Академія Наук


Ми в соціальних мережах
Корисні посилання