• Головна
  • Поради психолога: істини, перевірені часом

Поради психолога: істини, перевірені часом

Промова Іосифа Бродського перед випускниками Мічіганського університету, 1988 рік.

  1. Зосередьтесь на точності вашої мови. Намагайтесь розширювати свій словник і поводитись з ним так, як ви поводитесь з вашим банківським рахунком. Приділяйте йому багато уваги і намагайтесь збільшувати свої дивіденди. Мета в тому, щоб дати вам можливість проявити себе якомога повніше і точніше. Оскільки накопичування не висловленого, не проговореного може привести до неврозу. Щоб цього уникнути, не обов’язково перетворюватись у книжкового черв’яка. Потрібно просто придбати словник і читати його щодня, а іноді – і книги віршів.
  2. Намагайтесь бути добрими до своїх батьків. Якщо це звучить надто подібним до «Поважай батька свого і матір твою», то прошу вибачення. Я лише хочу сказати: намагайтесь не повставати проти них, оскільки, цілком вірогідно, вони помруть раніше від вас, так що ви можете позбавити себе в крайньому випадку цього джерела провини, якщо не горя. Якщо вам необхідно бунтувати з усіма цими «Я-не-візьму-у-вас-ні-копійки», то бунтуйте проти тих, хто не настільки вразливий. Батьки – занадто близька мішень (так само, як і брати, сестри, дружини, чоловіки). Дистанція така, що не можете промахнутись.
  3. Намагайтесь не занадто покладатись на політиків. Не тому, що вони нерозумні чи безчесні, як це часто буває, але через масштаб їхньої роботи, який надто великий навіть для кращих серед них. Вони можуть дещо зменшити соціальне зло, але не викорінити його. Яким би суттєвим не було покращення, з етичної точки зору, воно завжди буде принизливо малим, тому що завжди будуть ті, – хоча б одна людина, – хто не отримає користі від цього покращання. Світ недосконалий. Золотого віку ніколи не було і не буде. В світлі цього – чи, скоріше, у сутінках – ви повинні покладатись на власне вміння приготування домашньої їжі, тобто управляти світом самостійно. Та навіть в межах власного пирога ви повинні приготуватись до того, що вам, вірогідно, доведеться отримати в рівній мірі і вдячність, і розчарування.
  4. Намагайтесь бути скромними. Уже й зараз нас занадто багато – і дуже швидко буде набагато більше. Це карабкання на місце під сонцем обов’язково відбувається за рахунок інших. Те, що вам доводиться наступати комусь на ноги, не означає, що ви повинні стояти на їхніх плечах. Тому, якщо ви хочете стати багатими, чи знаменитими, чи й тими та іншими, – в добрий час, але не віддавайтесь цьому всеціло. Завжди пам’ятайте, що поруч з вами хтось є – ближній. Ніхто вас не просить любити його, але намагайтесь не занадто його турбувати і не робити йому боляче. У гіршому випадку, спробуйте згадати, з якої далечі – від зірок, з глибин Всесвіту, можливо, з її протилежного кінця – прийшло прохання не робити цього, так само, як ідея полюбити ближнього, як самого себе.
  5. Всіляко уникайте приписувати собі статус жертви. Яким би противним не було ваше становище, намагайтесь не звинувачувати в цьому зовнішні сили: історію, державу, начальство, расу, батьків, фазу місяця, дитинство, несвоєчасну висадку на горщок – меню широке і нудне. В момент, коли ви покладаєте провину на щось, ви підриваєте власну рішучість що-небудь змінити і збільшуєте вакуум безвідповідальності, який так люблять заповнювати демони і демагоги, оскільки паралізована воля – не приносить радості ангелам. Взагалі, прагніть поважати життя не лише за його радощі, але й за його труднощі. Вони складають частину гри, і добре в них те, що вони не є обманом. Кожного разу, коли ви у відчаї чи на межі відчаю, коли у вас неприємності чи труднощі, пам’ятайте: це життя говорить з вами на єдиній добре йому знайомій мові.
  6. Вмійте прощати. Світ, в який ми вступили, не має гарної репутації. Це не миле місце, яке ви невдовзі знайдете, і я сумніваюсь, що воно стане набагато приємнішим до того часу, коли ви його покинете. Однак це єдиний світ, що є в наявності: альтернативи не існує, а якби вона й існувала, то нема гарантії, що вона була б набагато кращою від цієї. Тому намагайтесь не звертати увагу на тих, хто пробує робити ваше життя нещасним. Таких буде багато. Те, що роблять ваші недруги, набуває свого значення чи важливості від того, як ви на це реагуєте.. тому промчіться крізь чи мимо них, ніби вони були б жовтим чи червоним світлом. Так ви позбавите клітини вашого мозку від непотрібного збудження. Переключіть канал: ви не можете припинити передачу цієї мережі, але у ваших силах, у крайньому випадку, зменшити її рейтинг.

Білоцерківське навчально-виховне об'єднання ЛІЦЕЙ- Мала Академія Наук


Ми в соціальних мережах
Корисні посилання