• Головна
  • ПОРАДИ БАТЬКАМ НА ЧАС ПАНДЕМІЇ

ПОРАДИ БАТЬКАМ НА ЧАС ПАНДЕМІЇ

Події внаслідок спалаху коронавірусної інфекції (COVIL-19) порушили звичне життя і дітей, і батьків.

Оскільки дедалі більше сімей опиняються в ситуації соціального дистанціювання, карантину, закриття шкіл і підприємств, це може викликати стрес. Його спричинюють не лише турбота про здоров,я, а й раптова поява нових реалій – необхідності тривалого перебування вдома з дітьми, чий розпорядок дня докорінно змінюється. Дітям може бути дуже складно пристосовуватись до нових обставин закриття шкіл, соціального дистанціювання, домашньої ізоляції. Це позначається на їхньому самопочутті, передбачуваності та відчутті безпеки. Домашня ізоляція та брак контактів з однолітками викликає в дітей тривогу. Їм часто важко зрозуміти те, що вони бачать в Інтернеті, по телевізору, або чують від інших людей. Тож вони стають особливо схильними до тривоги, стресу та зниженого настрою. А обмеження можливості для прогулянок на свіжому повітрі й активних занять роблять їх більш збудженими та дратівливими, що додає стресу і без того занепокоєним батькам.

            Рекомендуємо Вам, шановні батьки, деякі поради щодо того, як організувати свій час для спілкування з дітьми та допомагати їм успішно рости й розвиватись навіть за таких непростих обставин.

  1. СТВОРІТЬ РОЗПОРЯДОК ДНЯ ТА КОНТРОЛЮЙТЕ ЙОГО ДОТРИМАННЯ

Разом з дитиною сплануйте розклад відповідно до розпорядку дня так, щоб він містив різні види діяльності.

Долучайте дітей до щоденних домашніх клопотів і справ, чітко визначаючи їхні завдання (прибрати постіль, накрити на стіл, полити вазони, розкласти одяг…)

  1. НЕ ЗАБУВАЙТЕ ДБАТИ ПРО СЕБЕ

Періодично робіть короткий відпочинок: ванна, дзвінок друзям; використовуйте затишшя для релаксації. Турбота про себе допоможе вам легше долати стрес і додасть сил, щоб підтримувати дітей.

Приділяйте час стосункам з чоловіком чи дружиною.

  1. ПАМ’ЯТАЙТЕ ПРО ЕКРАННИЙ ЧАС І КОНТЕНТ

Захищайте дітей від непризначеного для них телевізійного й медіа-контенту, адже він може викликати тривогу й додатковий стрес. Обмежте обсяг новин про COVID-19, які ви обговорюєте в сім’ї.

Налаштуйте для дитини екранний час. Якщо на тривалий час залишати дитину наодинці зі смартфоном, комп’ютером, це може зашкодити її когнітивному й соціально-емоційному розвитку.

Діти краще вчаться через взаємодію з людьми, тому переглядайте телевізійні програми разом та обговорюйте їхній зміст.

Спілкуйтеся з друзями, родичами, використовуючи технології для компенсації соціального дистанціювання : Skype, Zoom, WhatsAp .

  1. ПРАКТИКУЙТЕ МЕТОДИ ПОЗИТИВНОГО БАТЬКІВСТВА

Тривала ізоляція вдома – це можливість зміцнити ваш зв’язок з дитиною завдяки спільній діяльності та проведеному разом часу.

Якщо ви стикаєтесь з небажаною поведінкою своїх дітей, завжди вибирайте ненасильницькі методи дотримання дисципліни.

 

ПОРАДИ БАТЬКАМ НА ПЕРІОД ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ

         Сьогодні діти, так само, як і дорослі, перебувають у напрузі, вони відчувають загальну тривогу від постійних змін та обмежень, невизначеності. Під час дистанційного навчання і перебування в домашніх умовах вони потребують батьківської підтримки, очікують від батьків психологічної допомоги.

Щоб дистанційне навчання вашої дитини не перетворилося в щоденний хаос, психологи рекомендують  дотримуватися наступних правил:

Правило 1

День не має перетворюватись на суцільне виконання домашніх завдань.

         Школа – це  не все життя дитини, особливо зараз. Діти і без того відчувають себе незрозуміло за що покараними, не маючи можливості спілкуватися з однолітками, і важливо, аби школа-онлайн не асоціювалась із додатковим покаранням.

Правило 2

У дитини, яка вчиться вдома, має бути окрема територія

         Ми всі зараз змушені жити і працювати разом на одній території, і це час перегляду кордонів кожної людини – неважливо, великої чи маленької – і поваги до цих кордонів. Це час, коли батьки вчаться стукати, перш ніж увійти в кімнату підлітка, якщо вони не робили цього раніше. Час, коли дитина теж вчиться не підходити без нагальної потреби до мами, яка працює на дому.

Правило 3

Режим дня в умовах дистанційного навчання

         Важливо, щоб за можливості, не збивався звичний режим дня, адже домашня обстановка розслабляє. Це важко зробити в повній мірі, він однаково вже збився, але треба створити новий і намагатись його дотримуватись. Цікавтесь розкладом уроків дитини в умовах дистанційного навчання, навчальними платформами, на яких проходить навчання. Інколи дітям важко самостійно і швидко переорієнтуватися з одного виду освітнього процесу (очне навчання) на інший (дистанційне).

Правило 4

Слідкуйте за зміною видів діяльності дитини, робіть перерви.

         Треба слідкувати, щоб дитина будь-якого віку робила перерви – і краще, якщо ми зупинимо її трохи раніше, ніж вона втомиться. Діти молодшого шкіьного віку втомлюються за 10-15 хвилин, підлітки – десь за півгодини.

Правило 5

Дбайте про свіже повітря під час навчання дитини

         У мозку є структури, що відповідають за відчуття безпеки – у разі нестачі свіжого повітря ці показники зменшуються. Якщо дитина перебуває в задусі, у неї знижується активність, вона втомлюється, посилюється роздратованість, виникають істерики. Чим менше повітря, тим гірші результати навчання.

Правило 6

Допомагайте дітям вчитися організовувати свій навчальний час

         Часто, коли дитина бачить велику кількість завдань, у неї, природно, починається паніка і їй легше взагалі закрити щоденник або месенджер. Наше завдання – допомогти структурувати підхід до навчання. Буквально скласти з дитиною план: ти починаєш робити оце, а потім – оце. Загалом старші діти вже вміють робити це самостійно, але якщо дитина у стані тривоги – розфокусована, погляд відсторонений, відсутній, або ж хапається то за одне, то за інше – то їй треба допомогти.

Правило 7

Головне – допомогти почати

         Дистанційне навчання інколи дезорганізовує: дитина сидить у телефоні, грається, а їй треба сідати за уроки – тут допоможе обумовлений час, або дзвоник будильника. Дієвим способом є також обмеження часом, наприклад: «За 10 хвилин сідаєш за уроки». Якщо ви не присутні вдома, можна зателефонувати заздалегідь і нагадати.

Зрозуміло, що це складно, адже багато батьків сьогодні також живуть у режимі дефіциту сил…

Правило 8

Метод створення ситуації успіху

         Використання методу – підкреслювати успіхи, а не недоліки, більше звертати увагу на те, що дитині вдається добре. Це особливо важливо і доречно у режимі підвищеної напруги, коли дитина не дуже впевнена у собі.

         Шановні батьки! Зараз непростий час, час нестабільності і невпевненості у завтрашньому дні, – а це є випробуванням для всіх нас.

Тому бажаємо всім нам сил, терпіння і взаєморозуміння!

Білоцерківське навчально-виховне об'єднання ЛІЦЕЙ- Мала Академія Наук


Ми в соціальних мережах
Корисні посилання