Про відзначення річниці Голодомору в БНВО «Ліцей – МАН»

У 1933 році був в Україні великий голод. Не було тоді ні війни, ні потопу. А була зла воля одних людей проти інших. І ніхто не знав, скільки невинного люду лягло в могили – старих, молодих і дітей, і ще ненароджених у лонах матерів.

Не віриться, що на родючих просторах житниці раптово зник хліб і люди залишилися без зернини. Головною  причиною Голодомору 1932-1933 років була спрямована злочинна політика більшовицького керівництва. Навіть Сталін визнавав, що загальний урожай зерна 1932 року перевищував урожай 1931 року. Тим більше, що закордон було вивезено 18 млн. центнерів зерна, якими можна було прогодувати близько 7 млн. осіб.

За  кілька місяців у рахунок хлібоздачі  надзвичайні комісії викачали із селян всі фонди: продовольчий, фуражний, насіннєвий. Це був розбій, свідомо спрямований на фізичне винищення селянства.

Коли хліба вже не було, забирали сухарі, картоплю, сало, соління, навіть зерно з динь і гарбузів – тобто всі запаси їжі.

Держава жорстко контролювала обмін селянами цінних речей на харчі, намагаючись як найбільше викачати із людей дорогоцінних металів.

Голод охопив територію з населенням 60 мільйонів осіб. Уряд  свідомо приховував наслідки голодомору, переселяючи у спустошені села України селян із інших регіонів СРСР.

Голодне лихоліття 1933-го – не просто історична минувшина, а незагойна фізична і духовна рана українського народу, яка пекучим болем пронизує пам’ять багатьох поколінь. Сьогодні ми говоримо про минуле задля майбутнього, адже безпам’ятність породжує бездуховність, котра, наче ракова пухлина, роз’їдає тіло й душу нації – перекреслює її історію, паплюжить традиції й руйнує соціокультурну самобутність народу.

З метою збереження пам’яті про голодомор 1932–1933 років в Україні в БНВО «Ліцей - МАН» були проведені тематичні години спілкування та уроки пам'яті в групах «Із забуття в безсмертя», «Свіча пам’яті», організовані перегляд документальних фільмів, тематична експозиція та книжкова виставка.

Особливий інтерес у ліцеїстів викликало проведення інтерактивного екскурсу на тему «Голодомор 1932-1933 років – найбільша трагедія в історії України», підготовленого та проведеного учнями 41 групи.

Учні БНВО «Ліцей - МАН» взяли участь у Всеукраїнській хвилині мовчання, та поминальній ході, яка відбулася 26.11.2016 року.

Анастасія Білоус

Фото