Андріївські вечорниці

Грудень, як відомо, багатий на обрядові свята в Україні. Саме на Катерини, Андрія, Миколая, які розпочинали цикл різдвяно-новорічних свят, у давні часи збиралася сільська молодь на святкові вечорниці з піснями та забавками, ворожінням і випіканням ласощів. Нині звичаї інші, але ті, давні, українські, варто пам’ятати, адже це і є код нашої нації.

Сьогодні, у день вшанування пам’яті Апостола Андрія Первозваного, вечорниці відбулися у світлиці  білоцерківської школи №3. Підготували захід школярі під керівництвом вчителя БНВО, керівника гуртка «Оберіг» «Ліцей-МАН» Людмили Замкової та за участі клубу «Криниця життя» Академії пенсіонерів, що дії при Благодійному фонді Костянтина Єфименка.

Співпраця учнів та академістів відбувається ось уже п’ять років у рамках спільного проекту управління освіти і науки Білоцерківської міської ради і Благодійного фонду Костянтина Єфименка «Єдність поколінь». Учасниками цього проекту  є учні шкіл міста, батьки, вчителі, громадськість, члени Академії пенсіонерів та засоби масової інформації. А мета такої співпраці полягає саме у передачі традицій, звичаїв нашого народу молодому поколінню.

Тож і сьогодні молодь вчилася у старших і досвідчених не лише, як ліпити вареники, але й дізналася, як раніше кусали Калиту, ворожили на Андрія і яких пісень співали.

Тут було все: і смачні страви за гарним столом, і надзвичайно красивий український традиційний одяг, і вареники з пиріжками, і пісні, і колядки, і жартівливі змагання. Звичайно ж, дівчата і хлопці пробували вкусити Калиту - хліб, який випікають лише на це свято. А ще членкині клубу «Криниця життя» вчили дівчат ворожити, наприклад, котра раніше вийде заміж. Для цього пеклися спеціальні коржики, які пропонували домашньому песику на вибір. Чий хлібчик з’їсть першим, та дівчина, як вважалося, вийде першою заміж!

Тож і коржиків напекли, і песика запросили до гурту!

Такі заходи дуже сподобалися і літнім людям, які відчувають свою затребуваність і охоче передають всі ті звичаї, які колись самі перейняли у молодості, і школярам, для яких це не просто весела розвага, але й вивчення народних українських традицій у веселій, ігровій формі.

Тож зі святом всіх Андріїв! І нехай наша молодь успадковує і добре знає українські традиції.

Людмила Полях

ФОТОГАЛЕРЕЯ